Advertisements
RSS

Tag Archives: Cook

So You Found a Ton-o-Taters for $1?


I went to my local $.99 cent store today, and found a 5 lb bag of potatoes for $.99 cent.  I know we won’t eat them all before they go bad, so I began a quick search to see what I could do to preserve them for future use.  That’s when I came across the idea of freezing them.  In my years of cooking and storing food, I have never had great success with freezing potatoes.  They always came out…ugly.  I now know the missing link, boiling them for a bit seems to make the difference.  What have you done to preserve your potatoes?

Make ready-to-cook frozen French fries:

  • Peel and cut the potatoes you want to freeze into “French fry lengths.”
  • Boil cut potatoes in salted water until partially cooked.
  • Drain and place in a single layer on a sprayed sheet pan.
  • Freeze until solid; transfer to freezer bags or containers and put in freezer.

To cook the frozen French fries: toss frozen potatoes with 2 tbsp. of oil, place them in a single layer on a sheet pan and bake at 425 degrees until nicely browned (about 15 to 20 minutes). Turn occasionally. Salt and serve.

Thank you for taking the time to visit The Katy Coupon Zone, blogged straight from Katy, TX A.K.A…God’s Country!

Happy couponing and…stay in the ZONE!

Warning: Extreme Couponing may become addicting.

Some symptoms may include but are not limited to: You have acquired excessive shelving (everywhere) and it’s on your Christmas list; Scissors and a coupon binder are your new “fashion accessories”; Fat wallet syndrome; You started a blog about it; You have gotten coupon binder envy; You have become your local Coupon Fairy; You traded up from your 3 inch binder to a 4 inch double sided Case It Z binder with a strap.  If symptoms last more than 4 weeks you may want to seek a professional home organizer or FlyLady. Also, remember your daily dose of The Katy Coupon Zone for realistic, real world tips to help keep your couponing balanced and under control.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on March 12, 2012 in Tightwad Tips

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Stock Pilers BEWARE…Boll Weevils in my Pasta!


Hey gang, I have had the most rude awakening this week.  I pulled out a box of pasta, and noticed a little pile of what looked like powder on my shelf.  It was about a teaspoon full, right in front of the box.  My first thought was the kids must have spilled flour and didn’t clean it up, then I opened the box.  The pasta was full of holes, and little black specks.  Then I saw it move!!  After getting completely grossed out, I quickly dumped it into the garbage disposal and chopped that garbage up, bugs and all. Now after a few minutes of research, I found that the bugs were boll weevils.  BOLL WEEVILS!  In my clean beautiful pantry!  I have no idea how they got there, other than they must have been in the package already. So, now I have to treat my entire pantry as if it has been infested, and check EVERYTHING!  So, you will not see any posts from me today, other than the one I found on eHow, regarding Boll Weevils and how to avoid them as well as get rid of them.  This is going to take quite some time, because I have a rather large pantry…well, two rather large pantry’s. Now I’m going to have to do research on long term storage for the food I purchase.  Any pointers?

Wish me luck, I’m going in!

How to Avoid Getting Boll Weevils in Your Pantry

By Melissa King, eHow Contributor | updated September 16, 2011
How to Avoid Getting Boll Weevils in Your Pantrythumbnail

When you reach into your pantry to grab a bag of rice or pasta for dinner, you do not expect to see tiny insects crawling around in the package. Weevils infest grains, eat them and lay their eggs in them. These weevils are very small, so you may not even notice their presence. You must throw away any food contaminated by weevils. If you regularly inspect your pantry and keep it clean, you can avoid future weevil infestations.

 
 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Help Needed in the Kitchen!


I am stuck in the kitchen!

I have thawed out hamburger for dinner tonight.  I would love to make Spaghetti and Meatballs, but I don’t have a good meatball recipe.  Can any one out there help me out??

 
 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Just Say NO to Constantly Spending Just to Have Fun!


Are you getting tired of your friends draining your pocket book by going out all the time?  Image

How do you feel about Splitting the check with everyone when you only had a salad?  Here are some tips on how to have fun with your friends and get more control of your finances along the way.

One thing I learned very quickly, was to become the one in charge of coming up with ideas!  So, here are a few:

1.  Become a fan of going for walks as a group.
2.  Take a tour of all of the FREE places in your home town.  We did this a few summers ago, and found more than 30 places I had never heard of!  It was awesome.
3.  Throw a ‘POT LUCK’ dinner at your home.  If you do it once a week, where everyone brings a dish, before long, you will be eating left overs that you didn’t pay for!
4. Start a book club at home, you supply the place, glasses and ice, and of course the topic of discussion.  Your friends bring the bubbly & crackers and cheese.
5. Have an Oldies Movie night at home with the girls.
6. Make-Overs and New Do’s sleep over night.  Just like in high school.  I’m 41, and my friends LOVE these!!

One thing to remember, If you are having a hard time, they may be in the same boat as you are.  Maybe they are just too shy to talk about it.

You can do this.  Just give it a try.
Patti

Image

 
2 Comments

Posted by on March 2, 2012 in FREEBIES!, Tightwad Tips

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Joe V’s is Rocking the Good Prices on Produce this Week!


Joe V’s is a subsidiary of HEB grocery stores.

They are more warehouse than store, but often have ridiculous sales!  You should give them a shot one day soon.

Check them out on FaceBook HERE.

Lemons 10 for $1
Naval oranges 10 for $1
Salad Tomatoes .47lb
The quality is great and the prices are EVEN better!!!!
Prices are valid in all locations.

 
Leave a comment

Posted by on March 2, 2012 in Joe V's

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Fine Dining on a Budget


Dinner for Under $4!

Our friends over at Fine Frugality had the most wonderful perspective on fine dining at home and on a budget.  To see the lovely dishes she has created, for less than $4, take a look at her site!

Happy Couponing…and stay in the ZONE!

 
1 Comment

Posted by on March 1, 2012 in Tightwad Tips

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

You Paid WHAT? For a Pound of Rice?


Have you considered the price of small boxes of rice mix? I saw a Sysco truck making a delivery of a pallet of rice to a church right by my office. I went over and asked the Pastor what they were doing with all the rice, and he said they were about to feed 600 people down at the George R Brown Convention center.

I’m so glad I saw this, because it caused me to remember the days of buying 25 pound bags of rice for my family. Why did I stop doing that? Time? Convenience? At what cost?

Since beginning to coupon 10 months ago, I have purchased items that I normally would not have purchased. Coupon or not.  Namely, the lovely little conveniently packaged flavored rice.

So I have decided to go back to my big ole bag o’ rice and do a few calculations to help me find the ere of my ways.
Let’s do a quick calculation:
25 pound bag of rice:   $7.00 that comes to $.28 per pound or $.0175 per ounce.

Most boxes of flavored rice contain about 4oz. Of rice and 1oz. of flavoring. You end up paying $.25 per ounce for $.07 worth of rice in every box.

At 16 oz. in a pound, that is $4 per pound!!
In general, these boxes cost about a $1 to $1.50 each.

Lets stick with the $1 mark to keep it all flowing nicely.

The inflated price you are paying for your lovely little package of rice ends up being almost 142% mark up.

Now what about the yummy flavor you ask?

If you purchase Knorr Bouillon, Granulated, Chicken Flavored, 35.3-Ounce Jar at the cost of around $9.00. It has about 250 of servings.  That is $.03 per serving.

Now simple mathematics tells me that $.07 + $.03 = $.10 per serving of your very own flavored rice.

Unless you are getting this little goodie for free, you should really consider foregoing the box of flavored rice and make it yourself.  It will be time well spent.  Remember, the easiest way to save money is not to spend it!

 
Leave a comment

Posted by on February 29, 2012 in Tightwad Tips

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

 
%d bloggers like this: